First Baptist Church
Monday, January 26, 2015
Come Home to First Baptist

Deacons and Committees

 

 
2015 Committees
As of 12-30-14
1.  ADVISORY (JE/TT):  Chair: Ashton Smith  (2017), Members:   Mike Hudson(2016).  Ricky Wright(2015),  Walker Garrett(2015),    Jim Wetherington (2016),  Brad Clements (2017)
 
 
2.  BUDGET(JE/TT):  Chair: Ben Smith  (2015)   Members:Tommy Boyd (2017),  Jim White (2015), Brice Thompson(2017),    James Snead (2016),  Brad Clements (2016),Mike Helms(2015),  Stephanie Warnock (2016)    Gloria Johnson(2017)
 
3.  CHILDREN'S(PT):  Chair:   Members:   Leslie Jones(2015),  Carmen Skaggs(2015),    Bethany Buck(2016), Sharon Hogan(2015)   Ryan Dobbins(2016),  Kaci Holland (2016) Julie Wright(2016), Brandy Hilton(2015),    Brandy Hett (2016), Lana Helton(2015)
Deacon Rep-Diane Hett
 
 4. COLLEGE(BS): Chair: Taylor Jordan(2016), Clara McBride  (2017),   Members: Chuck Jones(2015),   Stephanie Warnock(2015), Molly McCune (2017),  Richard Garland(2016)
Deacon Rep-Jeremy Hilton
 
5.  EDUCATION (MD):  Chair Vickie Heard(2015),Judy King  (2017) Members: Bob Williams(2015), Cassandra Kennon (2016),  ,  Ken Scott  (2016),    Faye Waller(2016),  Ashley Clements(2015) Lori Denham(2017), Mike Hudson (2017)
Deacon Rep-Dan Ross
 
6.  FINANCE(JE/TT):  Chair: Will Thompson(2017)   Members: Ben Smith,  Johnny Johnson, Jerry Newman,    Cheryl Tate(2015),  Carolyn Newberry (2015),   Tommy Buck(2015),   Lev Norman(2016),   Julie Harris (2016), Jim White(2016), Bucky Bowles(2017),  Jeremy Hilton(2017)
 
 
 7.  HISTORY(JE):  Chair:   Ginger Smith   (2016)  Members:    Katherine Triplitt(2015),   Hal Averett(2015),    Dan Ross (2016),  Randy Robertson(2017),   Stephanie Warnock(2017)
 
8.  KITCHEN/FOOD SERVICE (TT):  Chair: Jim Mumbrauer(2017) 
Members:  (2015)    Jay Jay Williams (2016),    Laura Lee Martin(2016),   Pat Bone(2017), Nina Snead  (2017), Kate Helen Luttrell(2015), Martha Hilton(2016),   Billie Dodson(2015)
Deacon Rep-Susan Elder
     
9.  MILITARY(MD):  Chair:  Wiley Conner(2015),    Seth Brown(2017) Members:    Ashton Smith(2015)  Jason Buck (2016)    Theresa Robertson  (2016),   Susan Schlader(2017) 
 
10.  MISSIONS (JH):  Chair: Guy Sims   (2016)  Members: Charlene Ellison(2015), Kay Dyke(2015),Hal Averett (2015),  Dee Dee Anthony(2015),   Diane Hett(2016),  Tamlin Fortner   (2016),    Jim Lynn (2017),Heather Franklin (2017), Judy Whitt (2017),   Linda Hyles(2017),  Ken Corcoran (2016) WMU Director Anne Sims
 
11.  MUSIC AND WORSHIP (KF):  Chair:  Bucky Bowles (2017) Members:      Becky Johnson(2015),  Gina Averett(2015),    Ann White (2016),    Bart Eysel(2017), Laura Douglas(2016)
 
 
12. OUTREACH (JE): Chair: Norman Bone(2016)   Members:     Fairy Harpe(2016), Mary Carter Wright (2015),  Laverne Melton(2015)      Allen Denham(2017), Ann Boles (2017)
 
13.  PARKING & TRANSPORTATION (TT):  Chair:     Henry Douglas (2016)    Members:   Ashton Smith(2015),    Jeff Vinson(2015),   Don Smith (2016),  Capp Hett(2017), John Weddle  (2017)
Deacon Rep-Joel Ames
 
14.  PERSONNEL (JE/TT):  Chair:Ed Helton  (2016)    Members:    Eddie Ezell(2015),   Jerry Carter(2015),     Ashton Smith (2016) ,   Lev Norman(2017), Pete Moore(2017).
 
 
15.  PRAYER(JE):  Chair:Susan Peters(2016)    Members:    Emily Moore  (2015)   Kris King (2015),    Jeremy Hilton(2016),  Linda Brantley(2016),  Judy Funderburk(2015), Charlotte Conner (2016),  Elizabeth Smithwick(2017),  Martha Johnson(2017), Dawn Swinehart (2017)     
 
 16.  PROPERTY(TT):  Chair:    Lamar Beck (2016),  Members:  Becca Wiggins (2015)  Charlotte Conner(2015), Hal Averett (2016),   Carson Hinton(2017),  Randy Whitt(2017)
  
17.  PUBLICITY(JE/TT):  Chair:   Denise Dowdy(2017)  Members:   Torey Wiley(2015),   Rosa Martin(2015),   Becky Johnson(2016),     Chuck Fortner(2016),   Margaret Amos(2017), George Coplan
Deacon Rep-Ernie Kelly
 
18.  RECREATION(BS):  Chair :   Beth Brown(2017),   Members:  Jennie Rose Martin(2015),    Beth Brown (2016),    Jonathon Roberson(2016),   Josh Corcoran(2017),  Oliver Kilday(2015)   
Deacon Rep-Joe Young
 
19.  SCHOLARSHIP (BS/TT):  Ed James (2016) 
 
20.  SENIOR ADULT(TT ):  Chair:   Emily Moore(2017),  Members:   Opal Bartlett(2015),  Jeanette Cauthen (2015),   Frances Parker (2016), Shirley Wetherington(2016),  
Judy Ezell (2017)
Deacon Rep-Don Hilton 
 
Deacons
TERMS EXPIRE DECEMBER 2015
Bone, Norman
Bowles, Bucky
Clements, Brad
Dowdy, Don
Gillespie, Brad
Hilton, Jeremy
Hinton, Tommy
Inman, Tom
Jenkins, Kim
Kelly, Ernie
Newberry, Glenn
Young, Joe
TERMS EXPIRE DECEMBER 2016
Ames, Joel F.
Denham, Allen 
Ellison, Tom
Helms, Mike
Helton, Ed
Hinton, Carson
Lynn, Jim
Nelson, Harold
Pullen, Doug
Ross, Dan
Scott, Ken 
Skaggs, Carmen
TERMS EXPIRE DECEMBER 2017
Barfield, Skipper
Brady, Bob
Douglas, Henry
Elder, Susan
Heard, Buster
Hett, Diane
King, Ron
Mummert, Jimmy
Sims, Guy
Smith, Ashton
Wetherington, Jim
White, Jim
 
21.  YOUTH(BS):  Chair:  Lissa Mummert (2015)  Members: Angela Gillespie(2015), Josh Harbin(2016),     Steve Denham(2016), Brian Smith(2017),  Susan Haycock(2017)
Deacon Rep-Susan Elder
 
 22. YOUNG ADULT(MD): Chair:    Brad Gillespie(2016), Members: Capp Hett(2015),  Jenni Rose Martin(2015), Brooke Thompson (2016),Barclay Hendrix(2017),  Carson Tate(2017)
Deacon Rep-Jimmy Mummert
 
Ministry Groups: Library, TV and Sound, Baptism, Ushers, Lord’s Supper, Greeter/Welcome, Benevolence, Counting & Offering